Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
Veľká LomnicaHľadať
 
 

FS Lomničan a DFS Lomničanik

Naši občania , ktorí osídlili Veľkú Lomnicu prišli prevažne z dvoch oblasti – Horehronia a Zamaguria. So sebou si doniesli aj svoju ľudovú kultúru . Najskôr dala o sebe vedieť tá prvá, ktorá prišla z Pohorelej.

Ženy založili folklórnu skupinu Živena pri vtedajšom poľnohospodárskom podniku vo Veľkej Lomnici. Po čase si získal folklór aj srdcia mládeže, ktorá si uvedomila, že v ľudovej slovesnosti je pamäť národa, ktorá nás spája s našimi predkami. A tak vznikol v roku 1969 folklórny súbor Lomničan za podpory vtedajšieho riaditeľa poľnohospodárskeho podniku p. Jozefa Tokára. Vedenia a organizovania činnosti FS Lomničan sa ujala p. Mária Precáková. Nadviazala na spoluprácu žien s folklórnej skupiny, ktoré už roky zachovávali ľudové tradície. Súbor začínal Pohorelskou svadbou pod vedením choreografa Ondreja Pompuru bývalého tanečníka SĽUKU a za doprovodu ľudovej hudby z Pohorelej. Svojimi skusenostiami prispel aj choreograf Dr. Kapasný z Važca.

O oživenie a preorientovanie sa folklórného súboru na miestnu oblasť bližšiu k Veľkej Lomnici a to severný Spiš sa zaslúžil dnes už nežijúci choreograf Peter Grosman. V jeho práci úspešne pokračoval neúnavný choreograf Michal Scholtz do roku 1979. Po jeho odchode sa posilňuje FS Lomničan členstvom a spoluprácou so súborom v Spišskej Belej.

V roku 1981 sa súbor Lomničan znova osamostatňuje a miesto choreografa a vedúceho preberá jeho zanietený odchovanec Ľubomír Precák. Začína cieľavedome pracovať s mladými ľuďmi a v roku 1993 založil aj detský folklórny úbor Lomničanik. Jeho cieľom je vzbudzovať u deti z miestnej, ale aj okolitých ZŠ záujem o ľudový spev a tanec. A tým ich pripravovať na rozšírenie členstva FS Lomničan. Za svojej existencie prešiel súbor mnohými vystúpeniami a to okrem účasti v krajských a celoštátnych súťažiach kultúrnej aktivity poľnohospodárov /Trebišov, Bučany, Veľká Lomnica, Špačince, Přerov, Velké Medziřiči a iné / , zúčastnil sa v roku 1972 festivalu v bývalom Sovietskom zväze, v rokoch 1973 – 1974 sa trikrát zúčastnil festivalov v bývalej Nemeckej demokratickej republike, v roku 1975 v Poľsku, v roku 1990 v Taliansku, v roku 1998 a 2000 v Českej republike a v roku 2003 opäť v Taliansku.

Podobné úspechy zaznamenal aj jeho mladší súbor Lomničanik, ktorý od svojho vzniku sa zúčastnil mnohých vystúpení organizovaných obcou, ale aj v regióne a v zahraničí, ako napríklad Zamagurské folklórne slávnosti a taktiež od vzniku Medzinárodného festivalu krojovaných bábik, je jeho každoročným účastníkom. Na medzinárodnej scéne má už veľa priateľov a to hlavne v Českej republike, kde mal Lomničanik výmenné vystúpenia (medzinárodný festival v Červenom Kostelci v roku 1998, medzinárodný festival „Tuchlovická pout“ v Tuchloviciach v roku 2000). V Českej Skalici ukončil storočie spoločnými Vianocami v decembri 2000 s priateľmi z DFS Barunka z Českej Skalice. V roku 2001 sa zúčastnil Medzinárodného festivalu detských súborov v Motta Santa Anastacia v Taliansku na Sicílii a taktiež v roku 2003 sa zúčastnil Medzinárodného festivalu jari v Isola di Capo Rizzuto v Taliansku. Vedúcim a choreografom od jeho vzniku je Ľubomír Precák. V súčasnosti Folklórny súbor Lomničan a Detský folklórny súbor Lomničanik založili a pôsobia pri Občianskom združení Klubu priateľov Lomničanu.

V činnosti im naďalej pomáha Obecný úrad vo Veľkej Lomnici, pod ktorým pôsobí už viac rokov.


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka